C1812X682F5HAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1812X682F5HAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1812 6.8NF 50V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
36 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Capacitance :
6800pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated DC :
50V
KEMET C1812X682F5HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 6800pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
C1812X682F5HAC7800 Overview
A program's size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm for this device.Its coefficient is X8R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
C1812X682F5HAC7800 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V