C1812X474M3JAC7800
Mfr.Part #
C1812X474M3JAC7800
Description
CAP CER 0.47UF 25V U2J 1812
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
U2J
Voltage - Rated :
25V
Series :
SMD Comm U2J Flex
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Capacitance :
0.47µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
52 Weeks
Thickness :
1.0922mm
Pbfree Code :
yes
KEMET C1812X474M3JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.47μF 25V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
C1812X474M3JAC7800 Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with U2J being the highest temperature coefficient.
C1812X474M3JAC7800 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm