C1812X474KARAC7800
Mfr.Part #
C1812X474KARAC7800
Description
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Features :
Soft Termination
Termination Style :
Pad
Product Status :
Active
Product Length (mm) :
4.5
Packaging :
Tape and Reel
Product Depth (mm) :
3.2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting :
Surface Mount
Product Type :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Capacitance Value :
0.47uF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Style :
Ceramic Chip
Lead Spacing :
Ratings :
Base Product Number :
C1812X
Lead Style :
Number of Terminals :
2
Length :
4.5 mm
Thickness (Max) :
0.073 (1.85mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Dissipation Factor (%) :
2.5
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Microwave Application :
No
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
250V
Applications :
Boardflex Sensitive
Dielectric :
X7R
Class :
Class 2
Product :
General Type MLCCs
ECCN (US) :
EAR99
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.7
Voltage :
250VDC
Series :
SMD Comm X7R Tip-Ring
Capacitance :
0.47 µF
Termination :
Flexible (Soft)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Tolerance :
10%
Height :
1.7 mm
Construction :
Flat
HTS :
Product Height (mm) :
1.7
Package / Case :
Width :
3.2 mm
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1812X474KARAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:250VDC, Package / Case:1812, C1812X474KARAC7800 pinout, C1812X474KARAC7800 datasheet PDF, C1812X474KARAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1812X474KARAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1812X474KARAC7800
SMD Comm X7R Tip-Ring 0.47 µF 250V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812