C1812X474K5RAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1812X474K5RAC
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
Length :
4.5mm
HTS Code :
Feature :
Soft Termination
Thickness :
1.0922mm
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.47µF
Number of Terminations :
2
Series :
SMD Comm X7R Flex
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
1mm
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Boardflex Sensitive
Packing Method :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Width :
3.2mm