C1812X473M4JAC7800
Mfr.Part #
C1812X473M4JAC7800
Description
CAP CER 0.047UF 16V U2J 1812
Ceramic Capacitors
Thickness :
1.0922mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
52 Weeks
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
1812 (4532 Metric)
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Capacitance :
0.047µF
Temperature Coefficient :
U2J
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
SMD Comm U2J Flex
Voltage - Rated :
16V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
KEMET C1812X473M4JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.047μF 16V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
C1812X473M4JAC7800 Overview
A 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is U2J.
C1812X473M4JAC7800 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm