C1812X272K5HAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1812X272K5HAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1812 2.7NF 50V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X8R
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Factory Lead Time :
36 Weeks
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Capacitance :
2700pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
KEMET C1812X272K5HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 2700pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
C1812X272K5HAC7800 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X8R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C1812X272K5HAC7800 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V