C1812X162M5HACAUTO
Mfr.Part #
C1812X162M5HACAUTO
Description
CAP CER 1812 1.6NF 50V ULTRA STA
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Capacitance :
1600pF
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
36 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X8R
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
1812 (4532 Metric)
KEMET C1812X162M5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 1600pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
C1812X162M5HACAUTO Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X8R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C1812X162M5HACAUTO Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V