C1812X152M5HAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1812X152M5HAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1812 1.5NF 50V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
1500pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
36 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Temperature Coefficient :
X8R
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
KEMET C1812X152M5HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 1500pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
C1812X152M5HAC7800 Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X8R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
C1812X152M5HAC7800 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V