C1812X103M4JAC7800
Mfr.Part #
C1812X103M4JAC7800
Description
CAP CER 10000PF 16V U2J 1812
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
52 Weeks
Tolerance :
±20%
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Temperature Coefficient :
U2J
Capacitance :
10000pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
SMD Comm U2J Flex
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Thickness :
1.0922mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
16V
KEMET C1812X103M4JAC7800
SMD Comm U2J Flex 10000pF 16V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
C1812X103M4JAC7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to U2J.
C1812X103M4JAC7800 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm