C1812X103M1HAC7800
Mfr.Part #
C1812X103M1HAC7800
Description
CAP CER 1812 10NF 100V ULTRA STA
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
36 Weeks
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
100V
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
10000pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Thickness (Max) :
0.061 1.55mm
KEMET C1812X103M1HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 10000pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
C1812X103M1HAC7800 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X8R.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
C1812X103M1HAC7800 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V