C1812X103G1HAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1812X103G1HAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1812 10NF 100V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Applications :
Boardflex Sensitive
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
36 Weeks
Temperature Coefficient :
X8R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±2%
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
10000pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Thickness (Max) :
0.061 1.55mm
KEMET C1812X103G1HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 10000pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
C1812X103G1HAC7800 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 100V, it can operate.
C1812X103G1HAC7800 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V