C1812W104KDRACAUTO
Mfr.Part #
C1812W104KDRACAUTO
Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 1812
Stock
692
In Stock :
692
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Termination :
Flexible (Soft)
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X7R
Subcategory :
Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.073 (1.85mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Failure Rate :
Series :
ArcShield SMD Auto X7R HV
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Reference Standard :
AEC-Q200
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Base Product Number :
C1812W
Temperature Characteristics Code :
X7R
Class :
Class 2
HTS Code :
Size Code :
1812
Product :
Arc Protection MLCCs
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000 V
Packaging :
MouseReel
Tolerance :
10 %
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Positive Tolerance :
10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Qualification :
AEC-Q200
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Lead Style :
Height :
1.7 mm
Length :
4.5 mm
Capacitance :
0.1 uF
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
3.2 mm
Negative Tolerance :
10%
Brand :
Surface Mount :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Number of Terminals :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Tradename :
ArcShield
Ratings :
Type :
High Voltage Automotive Grade MLCC
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, ArcShield™
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Dielectric :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS :
Details
KEMET C1812W104KDRACAUTO
ArcShield SMD Auto X7R HV 0.1 uF Capacitor 10 % MouseReel Surface Mount, MLCC 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C 1812 (4532 metric)