C1812C943KBGLCAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1812C943KBGLCAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
C0G WITH KONNEKT TECHNOLOGY 1812
Stock
243
In Stock :
243
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Thickness (Max) :
0.217" (5.50mm)
Package :
Digi-Reel?
Capacitance :
0.094 μF
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
Automotive
Series :
KONNEKT Auto C0G
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
±10%
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Failure Rate :
Lead Spacing :
Lead Style :
Dielectric :
C0G (NP0)
Ratings :
AEC-Q200
Type :
C0G with KONNEKT Commercial Grade MLCCs
Qualification :
AEC-Q200
Width :
3.2 mm
Subcategory :
Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Low ESL (Stacked), High Voltage
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Voltage - Rated :
630V
Class :
Class 1
Length :
4.5 mm
Termination :
Standard
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance Tolerance :
± 10%
KEMET C1812C943KBGLCAUTO
KONNEKT Auto C0G 0.094 μF 630V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)