C1812C684K1RACAUTO
Mfr.Part #
C1812C684K1RACAUTO
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1812
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
4.5mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.68µF
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Width :
3.2mm
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.55mm
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
41 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Series :
SMD Auto X7R
Thickness (Max) :
0.065 1.65mm
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
Temperature Characteristics Code :
X7R
KEMET C1812C684K1RACAUTO
SMD Auto X7R 0.68μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)