C1812C682K1RAC7800
Mfr.Part #
C1812C682K1RAC7800
Description
CAP CER 6800PF 100V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Published :
Voltage - Rated DC :
100V
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
10%
Depth :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
X7R
Length :
4.5mm
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
6.8nF
Dielectric Material :
Ceramic
Contact Plating :
Tin
Height :
1mm
KEMET C1812C682K1RAC7800
6.8nF Ceramic Capacitor 10% 1812
C1812C682K1RAC7800 Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
C1812C682K1RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 100V