C1812C563M4JAC7800
Mfr.Part #
C1812C563M4JAC7800
Package / Case
1810 (4525 Metric)
Description
CAP CER 0.056UF 16V U2J 1812
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Capacitance :
0.056μF
Package / Case :
1810 (4525 Metric)
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Series :
SMD Comm U2J
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
U2J
Thickness :
1.0922mm
Factory Lead Time :
52 Weeks
KEMET C1812C563M4JAC7800
SMD Comm U2J 0.056μF 16V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1810 (4525 Metric)
C1812C563M4JAC7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to U2J.
C1812C563M4JAC7800 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm