C1812C563J3JAC7800
Mfr.Part #
C1812C563J3JAC7800
Package / Case
1810 (4525 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.056UF 25V U2J 1812
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
1.0922mm
Package / Case :
1810 (4525 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
U2J
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Capacitance :
0.056μF
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
25V
Factory Lead Time :
52 Weeks
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Series :
SMD Comm U2J
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C1812C563J3JAC7800
SMD Comm U2J 0.056μF 25V Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1810 (4525 Metric)
C1812C563J3JAC7800 Overview
A 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is U2J.
C1812C563J3JAC7800 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm