C1812C563G4JAC7800
Mfr.Part #
C1812C563G4JAC7800
Package / Case
1810 (4525 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.056UF 16V U2J 1812
Capacitance :
0.056μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Thickness :
1.0922mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
16V
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
52 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
U2J
Series :
SMD Comm U2J
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1810 (4525 Metric)
KEMET C1812C563G4JAC7800
SMD Comm U2J 0.056μF 16V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1810 (4525 Metric)
C1812C563G4JAC7800 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is U2J.
C1812C563G4JAC7800 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm