C1812C562F5GAC7800
Mfr.Part #
C1812C562F5GAC7800
Description
CAP CER 5600PF 50V NP0 1812
Ceramic
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Mounting :
Surface Mount
Dissipation Factor (%) :
0.1
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Construction :
Flat
Lead Spacing :
Capacitance Value :
0.0056uF
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
ECCN (US) :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Style :
Ceramic Chip
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Lead Free :
Lead Free
Package :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Package / Case :
Voltage - Rated :
50V
Termination Style :
Pad
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage :
50VDC
Min Operating Temperature :
-55 °C
Number of Terminals :
2
Series :
SMD Comm C0G
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Dielectric :
C0G
Max Operating Temperature :
125 °C
Microwave Application :
No
Base Product Number :
C1812C
RoHS :
Compliant
Depth :
3.2 mm
Features :
Low ESL
Tolerance :
1%
Length :
4.5 mm
Product Length (mm) :
4.5
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage Rating (DC) :
50 V
Packaging :
Tape and Reel
Product Height (mm) :
1
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1
Capacitance :
5600 pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Depth (mm) :
3.2
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.043 (1.10mm)
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1812C562F5GAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1812, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:50VDC, C1812C562F5GAC7800 pinout, C1812C562F5GAC7800 datasheet PDF, C1812C562F5GAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1812C562F5GAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1812C562F5GAC7800
SMD Comm C0G 5600 pF 50V Ceramic Capacitor 1% C0G, NP0 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
C1812C562F5GAC7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) in size/dimension for this device.There is a voltage difference between each conductor and the electric charge on each conductor, and this device has a capacitance value of 0.0056uF.An operating temperature greater than -55 °C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0.
C1812C562F5GAC7800 Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a capacitance value of 0.0056uF