C1812C473K1RAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1812C473K1RAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1812
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X7R
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
10%
HTS Code :
Max Operating Temperature :
125°C
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
1mm
Depth :
3.2mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
100V
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
-/+15ppm/Cel ppm/°C
Length :
4.5mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
47nF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
KEMET C1812C473K1RAC7800
47nF Ceramic Capacitor 10% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1812