C1812C394M8JAC7800
Mfr.Part #
C1812C394M8JAC7800
Package / Case
1810 (4525 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.39UF 10V U2J 1812
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Thickness :
1.0922mm
Temperature Coefficient :
U2J
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
10V
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Capacitance :
0.39µF
Factory Lead Time :
52 Weeks
Package / Case :
1810 (4525 Metric)
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Series :
SMD Comm U2J
KEMET C1812C394M8JAC7800
SMD Comm U2J 0.39μF 10V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1810 (4525 Metric)
C1812C394M8JAC7800 Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
C1812C394M8JAC7800 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm