C1812C391FZGAC7800
Mfr.Part #
C1812C391FZGAC7800
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 390PF 2.5KV NP0 1812
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Features :
Low ESL, High Voltage
Failure Rate :
Capacitance :
390 pF
Lead Spacing :
Lead Style :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±1%
Series :
SMD Comm C0G HV
Voltage - Rated :
2500V (2.5kV)
Product Status :
Active
Applications :
GENERAL PURPOSE
Base Product Number :
C1812C
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Datasheets
C1812C391FZGAC7800
KEMET C1812C391FZGAC7800
SMD Comm C0G HV 390 pF 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
C1812C391FZGAC7800 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
C1812C391FZGAC7800 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)