C1812C361FZGAC7800
Mfr.Part #
C1812C361FZGAC7800
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 360PF 2.5KV NP0 1812
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Features :
Low ESL, High Voltage
Voltage - Rated :
2500V (2.5kV)
Tolerance :
±1%
Lead Style :
Ratings :
Capacitance :
360 pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Base Product Number :
C1812C
Series :
SMD Comm C0G HV
Lead Spacing :
Datasheets
C1812C361FZGAC7800
KEMET C1812C361FZGAC7800
SMD Comm C0G HV 360 pF 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
C1812C361FZGAC7800 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G, NP0.
C1812C361FZGAC7800 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)