C1812C272F1GAC7800
Mfr.Part #
C1812C272F1GAC7800
Description
CAP CER 2700PF 100V NP0 1812
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Length :
4.5mm
Radiation Hardening :
No
Published :
Depth :
3.2mm
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
1mm
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
100V
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
1%
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
2.7nF
KEMET C1812C272F1GAC7800
2.7nF Ceramic Capacitor 1% 1812
C1812C272F1GAC7800 Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.With the voltage 100V, it is capable of operating.
C1812C272F1GAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 100V