C1812C270KGRAC7800
Mfr.Part #
C1812C270KGRAC7800
Description
CAP CER 27PF 2KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Depth :
3.2mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
2kV
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
4.5mm
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
27pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
10%
Height :
1.6mm
Package / Case :
Mount :
Surface Mount
KEMET C1812C270KGRAC7800
27pF Ceramic Capacitor 10% 1812
C1812C270KGRAC7800 Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 2kV.
C1812C270KGRAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 2kV