C1812C224K5RACAUTO
Mfr.Part #
C1812C224K5RACAUTO
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Product :
Automotive MLCCs
Lead Style :
Product Depth (mm) :
3.2
Qualification :
AEC-Q200
Dielectric :
X7R
ECCN (US) :
EAR99
Thickness (Max) :
0.043 (1.10mm)
Construction :
Flat
Height :
1 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Case Style :
Ceramic Chip
Subcategory :
Capacitors
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1
Features :
Tolerance :
10%
Product Length (mm) :
4.5
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
0.22 uF
Capacitance Value :
0.22uF
Termination Style :
Pad
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Brand :
Failure Rate :
Package / Case :
Type :
X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage :
50VDC
Mounting :
Surface Mount
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Ratings :
AEC-Q200
Product Height (mm) :
1
Series :
SMD Auto X7R
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dissipation Factor (%) :
2.5
Length :
4.5 mm
Termination :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
3.2 mm
Lead Spacing :
Packaging :
Tape and Reel
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
50V
Microwave Application :
No
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Class :
Class 2
Number of Terminals :
2
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1812C224K5RACAUTO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1812, Type:X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs, Voltage:50VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, C1812C224K5RACAUTO pinout, C1812C224K5RACAUTO datasheet PDF, C1812C224K5RACAUTO amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1812C224K5RACAUTO ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1812C224K5RACAUTO
SMD Auto X7R 0.22 uF 50V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812