C1812C222F1HAC7800
Mfr.Part #
C1812C222F1HAC7800
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
CAP CER 2200PF 100V X8R 1812
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X8R
Feature :
Low ESL, High Temperature
Capacitance :
2200pF
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Voltage - Rated DC :
100V
KEMET C1812C222F1HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 2200pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
C1812C222F1HAC7800 Overview
A 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X8R.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
C1812C222F1HAC7800 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V