C1812C221KHRACAUTO
Mfr.Part #
C1812C221KHRACAUTO
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
CAP CER 1812 220PF 3000V X7R 10%
Ceramic Capacitors
Height :
1.6mm
HTS Code :
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Width :
3.2mm
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
Series :
SMD Auto X7R HV
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±10%
Feature :
Low ESL, High Voltage
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
34 Weeks
Length :
4.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
220pF
Voltage - Rated DC :
3kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
KEMET C1812C221KHRACAUTO
SMD Auto X7R HV 220pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)