C1812C204KAGLCAUTO
Mfr.Part #
C1812C204KAGLCAUTO
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
C0G WITH KONNEKT TECHNOLOGY 1812
Stock
219
In Stock :
219
Ceramic Capacitors
Package :
Digi-Reel?
Thickness (Max) :
0.177" (4.50mm)
RoHS :
Details
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Style :
Series :
KONNEKT Auto C0G
Capacitance :
0.2 μF
Width :
3.2 mm
Type :
C0G with KONNEKT Commercial Grade MLCCs
Qualification :
AEC-Q200
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance Tolerance :
± 10%
Height - Seated (Max) :
Termination :
Standard
Applications :
Automotive
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product :
General Type MLCCs
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Dielectric :
C0G (NP0)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Class :
Class 1
Packaging :
MouseReel
Failure Rate :
Length :
4.5 mm
Voltage - Rated :
250V
Subcategory :
Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Low ESL (Stacked)
Tolerance :
±10%
KEMET C1812C204KAGLCAUTO
KONNEKT Auto C0G 0.2 μF 250V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)