C1812C202F1HAC7800
Mfr.Part #
C1812C202F1HAC7800
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
CAP CER 2000PF 100V X8R 1812
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X8R
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL, High Temperature
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
2000pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±1%
KEMET C1812C202F1HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 2000pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
C1812C202F1HAC7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X8R.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
C1812C202F1HAC7800 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V