C1812C182J5GAC7800
Mfr.Part #
C1812C182J5GAC7800
Description
CAP CER 1800PF 50V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Capacitance :
1.8nF
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Height :
1mm
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
3.2mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
5%
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
4.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
KEMET C1812C182J5GAC7800
1.8nF Ceramic Capacitor 5% 1812
C1812C182J5GAC7800 Overview
The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
C1812C182J5GAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 50V