C1812C162M5HAC7800
Mfr.Part #
C1812C162M5HAC7800
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
CAP CER 1600PF 50V X8R 1812
Capacitance :
1600pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Feature :
Low ESL, High Temperature
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Temperature Coefficient :
X8R
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
KEMET C1812C162M5HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 1600pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)