C1812C162G5HAC7800
Mfr.Part #
C1812C162G5HAC7800
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
CAP CER 1600PF 50V X8R 1812
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Capacitance :
1600pF
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Feature :
Low ESL, High Temperature
Temperature Coefficient :
X8R
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±2%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Lead Free :
Lead Free
1 (Unlimited)
KEMET C1812C162G5HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 1600pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
C1812C162G5HAC7800 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.This coefficient equals X8R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
C1812C162G5HAC7800 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V