C1812C124JARAC7800
Mfr.Part #
C1812C124JARAC7800
Description
CAP CER 0.12UF 250V X7R 1812
Factory Lead Time :
8 Weeks
Depth :
3.2mm
Package / Case :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Length :
4.5mm
Height :
1mm
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
250V
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
5%
Capacitance :
120nF
KEMET C1812C124JARAC7800
120nF Ceramic Capacitor 5% 1812
C1812C124JARAC7800 Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.This device can operate on voltage - Rated DC of 250V.
C1812C124JARAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 250V