C1812C122G5HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1812C122G5HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1812 1.2NF 50V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X8R
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1200pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL, High Temperature
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C1812C122G5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 1200pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
C1812C122G5HACAUTO Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X8R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
C1812C122G5HACAUTO Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V