C1812C106M5R2CAUTO
Mfr.Part #
C1812C106M5R2CAUTO
Description
CAP CER 10UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric :
X7R
Height :
5mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Operating Temperature (Max) :
125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Length :
5mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
HTS Code :
Terminal Shape :
J BEND
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance :
10μF
Number of Terminations :
2
Multilayer :
Width :
3.5mm
Tolerance :
20%
Package / Case :
KEMET C1812C106M5R2CAUTO
10μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1812