C1812C106K3RAL7800
Mfr.Part #
C1812C106K3RAL7800
Description
CAP CER 10UF 25V X7R 1812
Tolerance :
10%
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Mounting :
Surface Mount
Capacitance Value :
10uF
Dissipation Factor (%) :
3.5
Product Height (mm) :
1.6
Number of Terminals :
2
Product Depth (mm) :
3.2
Voltage :
25Vdc
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Case Style :
Ceramic Chip
ECCN (US) :
EAR99
Product Length (mm) :
4.5
Dielectric :
X7R
Packaging :
Tape and Reel
Termination Style :
Pad
Package / Case :
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Microwave Application :
No
Construction :
Flat
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.6
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1812C106K3RAL7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25Vdc, Package / Case:1812, C1812C106K3RAL7800 pinout, C1812C106K3RAL7800 datasheet PDF, C1812C106K3RAL7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1812C106K3RAL7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1812C106K3RAL7800
Ceramic Capacitor 10% 1812
C1812C106K3RAL7800 Overview
Using this device, the capacitance value is 10uF, which is the ratio between the electric charge on each conductor and the potential difference (i.e., voltage) between them.
C1812C106K3RAL7800 Features
a capacitance value of 10uF