C1812C103J5RAC7800
Mfr.Part #
C1812C103J5RAC7800
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
10nF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Height :
1mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Depth :
3.2mm
Length :
4.5mm
Tolerance :
5%
Dielectric :
X7R
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
KEMET C1812C103J5RAC7800
10nF Ceramic Capacitor 5% 1812
C1812C103J5RAC7800 Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
C1812C103J5RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 50V