C1812C103F1HAC7800
Mfr.Part #
C1812C103F1HAC7800
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 100V X8R 1812
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness (Max) :
0.061 1.55mm
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Feature :
Low ESL, High Temperature
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X8R
Capacitance :
10000pF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C1812C103F1HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 10000pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
C1812C103F1HAC7800 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X8R.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C1812C103F1HAC7800 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V