C1812C102KCGAC7800
Mfr.Part #
C1812C102KCGAC7800
Description
CAP CER 1000PF 500V NP0 1812
Ceramic
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
500V
Depth :
3.2mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
C0G
Lead Free :
Lead Free
Length :
4.5mm
Height :
1.4mm
Tolerance :
10%
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
1nF
KEMET C1812C102KCGAC7800
1nF Ceramic Capacitor 10% 1812
C1812C102KCGAC7800 Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
C1812C102KCGAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 500V