C1812C102K1GAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1812C102K1GAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 1812
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Dielectric :
C0G
Length :
4.5mm
Tolerance :
10%
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1nF
Factory Lead Time :
11 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
1mm
Depth :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
KEMET C1812C102K1GAC7800
1nF Ceramic Capacitor 10% 1812
C1812C102K1GAC7800 Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.With the voltage 100V, it is capable of operating.
C1812C102K1GAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 100V