C1808C820MHRAC7800
Mfr.Part #
C1808C820MHRAC7800
Description
CAP CER 82PF 3KV X7R 1808
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Height :
1.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
82pF
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Tolerance :
20%
Depth :
2mm
Dielectric :
X7R
Length :
4.7mm
KEMET C1808C820MHRAC7800
82pF Ceramic Capacitor 20% 1808
C1808C820MHRAC7800 Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.