C1808C682KDRAC7800
Mfr.Part #
C1808C682KDRAC7800
Description
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1808
Ceramic Capacitors
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Failure Rate :
Not Required
ECCN (US) :
EAR99
Case Style :
Ceramic Chip
Mounting :
Surface Mount
Product Depth (mm) :
2
Voltage :
1000VDC
Construction :
Flat
Packaging :
Tape and Reel
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Rad Hardened :
No
Size / Dimension :
0.185 L x 0.079 W (4.70mm x 2.00mm)
Capacitance :
6800(pF)
Capacitance Value :
0.0068uF
Height - Seated (Max) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Features :
Low ESL, High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Product Length (mm) :
4.7
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Height (mm) :
1.6
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Lead Diameter (nom) :
Number of Terminals :
2
KEMET Corporation
Wire Form :
Not Required
Temp Coeff (Dielectric) :
X7R
Mounting Style :
Surface Mount
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Base Product Number :
C1808C
Dissipation Factor (%) :
2.5
Package / Case :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
10%
Series :
SMD Comm X7R HV
Lead Style :
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance (+ or -) :
10%
Size (mm) :
4.7 X 2 X 1.6
Dielectric :
Thickness (Max) :
0.069 (1.75mm)
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Microwave Application :
No
Package :
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Termination Style :
Pad
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1808C682KDRAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:1000VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1808, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, C1808C682KDRAC7800 pinout, C1808C682KDRAC7800 datasheet PDF, C1808C682KDRAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1808C682KDRAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1808C682KDRAC7800
SMD Comm X7R HV 6800(pF) 1000V (1kV) Ceramic Capacitor 10% X7R 0.185 L x 0.079 W (4.70mm x 2.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1808
C1808C682KDRAC7800 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.185 L x 0.079 W (4.70mm x 2.00mm).Assuming no potential difference (e.g., voltage) between the conductors, 0.0068uF is the capacitance value of this device.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
C1808C682KDRAC7800 Features
a size/dimension of 0.185 L x 0.079 W (4.70mm x 2.00mm)
a capacitance value of 0.0068uF