C1808C241KZGAC7800
Mfr.Part #
C1808C241KZGAC7800
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 240PF 2.5KV NP0 1808
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.185 L x 0.079 W (4.70mm x 2.00mm)
Capacitance :
240 pF
Features :
Low ESL, High Voltage
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
2500V (2.5kV)
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Status :
Active
Failure Rate :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Base Product Number :
C1808C
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
Series :
SMD Comm C0G HV
Thickness (Max) :
0.085 (2.15mm)
Datasheets
C1808C241KZGAC7800
KEMET C1808C241KZGAC7800
SMD Comm C0G HV 240 pF 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.185 L x 0.079 W (4.70mm x 2.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
C1808C241KZGAC7800 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.185 L x 0.079 W (4.70mm x 2.00mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G, NP0.
C1808C241KZGAC7800 Features
a size/dimension of 0.185 L x 0.079 W (4.70mm x 2.00mm)