C1808C161GZGAC7800
Mfr.Part #
C1808C161GZGAC7800
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 160PF 2.5KV NP0 1808
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
160 pF
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Size / Dimension :
0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Failure Rate :
Base Product Number :
C1808C
Features :
Low ESL, High Voltage
Voltage - Rated :
2500V (2.5kV)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.085" (2.15mm)
Lead Style :
Lead Spacing :
Tolerance :
±2%
Ratings :
Series :
SMD Comm C0G HV
Product Status :
Active
Datasheets
C1808C161GZGAC7800
KEMET C1808C161GZGAC7800
SMD Comm C0G HV 160 pF 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
C1808C161GZGAC7800 Overview
Programs on this device are of 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G, NP0 being the highest temperature coefficient.
C1808C161GZGAC7800 Features
a size/dimension of 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)