C1808C103JDRAC7800
Mfr.Part #
C1808C103JDRAC7800
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1808
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.069" (1.75mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Series :
SMD Comm X7R HV
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Capacitance :
10000 pF
Failure Rate :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Features :
Low ESL, High Voltage
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Base Product Number :
C1808C
Ratings :
KEMET C1808C103JDRAC7800
SMD Comm X7R HV 10000 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
C1808C103JDRAC7800 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
C1808C103JDRAC7800 Features
a size/dimension of 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)