C1808C102MGRACAUTO
Mfr.Part #
C1808C102MGRACAUTO
Description
CAP CER 1808 1NF 2000V X7R 20%
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Series :
SMD Auto X7R HV
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Length :
4.7mm
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.185Lx0.079W 4.70mmx2.00mm
Factory Lead Time :
38 Weeks
Voltage - Rated DC :
2kV
Capacitance :
1000pF
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Width :
2mm
Ceramic
Surface Mount :
yes
Thickness (Max) :
0.069 1.75mm
Multilayer :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
KEMET C1808C102MGRACAUTO
SMD Auto X7R HV 1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.185Lx0.079W 4.70mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)