C1808C102MGRAC7800
Mfr.Part #
C1808C102MGRAC7800
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808
Thickness (Max) :
0.069 1.75mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitance :
1000pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.185Lx0.079W 4.70mmx2.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
2kV
Mount :
Surface Mount
Tape and Reel (TR)
Depth :
2mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
SMD Comm X7R HV
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Height :
1.6mm
Thickness :
1.7526mm
Published :
Case Code (Metric) :
Feature :
Low ESL, High Voltage
Pbfree Code :
yes
KEMET C1808C102MGRAC7800
SMD Comm X7R HV 1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.185Lx0.079W 4.70mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)