C1808C102MDRAC7800
Mfr.Part #
C1808C102MDRAC7800
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1808
Ceramic Capacitors
Features :
Low ESL, High Voltage
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
1000 pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Base Product Number :
C1808C
Thickness (Max) :
0.069" (1.75mm)
Product Status :
Active
Series :
SMD Comm X7R HV
Failure Rate :
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Lead Style :
Lead Spacing :
KEMET C1808C102MDRAC7800
SMD Comm X7R HV 1000 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
C1808C102MDRAC7800 Overview
Programs on this device are of 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
C1808C102MDRAC7800 Features
a size/dimension of 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)