C1808C102KHRACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1808C102KHRACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1808
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
2mm
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.085 2.15mm
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
2mm
Capacitance :
1000pF
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Series :
SMD Auto X7R HV
Feature :
Low ESL, High Voltage
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.185Lx0.079W 4.70mmx2.00mm
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Length :
4.7mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
1808 (4520 metric)
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C1808C102KHRACAUTO
SMD Auto X7R HV 1000pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.185Lx0.079W 4.70mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)